| Manufacturer | Model |
|---|---|
| Canon | EOS 60 D |
| Nikon | D 3100 KIT 18 - 55 VR |
| Sony | Nex-6 |
| Sony | Alpha 77 V |
| Nikon | D 5100 + AF-S DX 18-105 |
| Canon | EOS 700D |
| Sony | Nex-7 |
| Panasonic | Lumix DMC G5X + Vario G X PZ 14-42 mm |
| Nikon | D 5200 |
| Sony | Alpha 58 |
| Nikon | D 3100 + 18-105 VR |
| Olympus | Pen E-P5 + 14-42 mm Kit |
| Panasonic | Lumix DMC-GX7 |
| Panasonic | Lumix DMC-G6 + AF 14-140 |
| Panasonic | Lumix DMC-G5K (Vario G 14-42mm) |
| Canon | EOS 600 D |
| Panasonic | Lumix DMC-G5 + AF 14-140mm |
| Canon | EOS 60 D + EF-S 18-55 IS |
| Canon | EOS 600 D + EF-S 18-55 mm |
| Nikon | D 5100 + AF-S DX 15-55 |
| Sony | Nex-7 K |
| Canon | EOS 600 D + EF-S 18-135 mm IS |
| Olympus | Pen E-P5 |
| Sony | Alpha 65 V |
| Nikon | D 3200 + AF-S DX 18-55 VR |
| Sony | Nex-6 + SEL-P1650 |
| Nikon | 1 S1 + 11-27,5 mm 1:3,5-5,6 |
| Nikon | D 7000 |
| Canon | EOS M |
| Nikon | D 3100 |
| Canon | EOS 700D +EF-S18-55IS STM |
| Nikon | 1 S1 + 30-110 mm VR 1:3,8-5,6 |
| Nikon | D 7100 |
| Sony | Alpha 580 + DT 55-200 mm |
| Sony | Alpha 57 + 18-55 mm |
| Canon | EOS 70D |
| Sony | Nex-5 R 18-55mm |
| Panasonic | Lumix DMC-GF6K + AF 14-42 |
| Sony | Nex 3 + SEL-P1650 |
| Sony | NEX-5R + SEL-P1650 |
| Nikon | D 3200 |
| Canon | EOS 1100 D |
| Panasonic | Lumix DMC-GF6 |
| Nikon | D 5100 |
| Canon | EOS 100D + EF-S 18-55 IS STM |
| Olympus | Pen E-PM2 + M.ZUIKO Digital 14-42mm 1:3.5-5.6 II R |
| Sony | Alpha 65 VK (18-55mm) |
| Nikon | D 3200 + AF-S DX 18-105 VR |
| Sony | Alpha 57 |
| Nikon | 1 J3 + VR 10-30 mm 1:3,5-5,6 |
| Panasonic | Lumix DMC-GX7K |
| Panasonic | Lumix DMC-G6 |
| Panasonic | Lumix DMC-GX7C |
| Canon | EOS 70D + EF-S 18-55 mm 3.5-5.6 IS STM |
| Nikon | D 5100 + 55-200 |
| Canon | EOS M + 18-55mm f/3.5-5.6 IS |
| Sony | Nex 3 + SEL-P55210 |
| Canon | EOS 100D |
| Sony | Alpha 57 + 55-200 mm |
| Nikon | D 7100 + AF-S DX 3,5-5,6/18-105 VR |
| Nikon | 1 V2 + 10-30mm VR |
| Panasonic | Lumix DMC-G6 + AF 14-42 |
| Olympus | Pen E-PL5 + M.ZUIKO Digital 14-42mm 1:3.5-5.6 II R |
| Nikon | D 5200 + 18-300mm 1:3,5-5,6 G ED VR |
| Sony | Alpha 58 + AF 18-55 II |
| Canon | EOS 60 D + 18-135 mm |
| Panasonic | Lumix DMC G5W + Vario G 45-150 mm |
| Canon | EOS 600 D + EF-S 55-250 IS |
| Panasonic | Lumix DMC-G5 |
| Sony | Alpha 77 VK (18-55mm) |
This sturdy but nevertheless lightweight tripod is distinguished by all-weather reliability and the perfect choice for eliminating camera shaking that can otherwise cause blurring. It allows optimal alignment and comes with an integrated spirit level for even positioning of the camera.
A cabeça 3D permite o alinhamento perfeito para sessões no formato horizontal, vertical e transversal
Placa de mudança rápida para mudança rápida da câmara
| Cor | Beige |
| Linha | Star 63 |
| Variante | Champagne |
| Rosca/Ligação | 1/4" (6,4 mm) |
| Cabeça de Tripé | 3D: 3-Way Head |
| Carga Máx. | 4000 g |
| Material | Alumínio |
| Pega de Mão | Plastic Grip |
| Perna de Tripé | 3 pieces (2-extendable) |
| Special Feature | Leveling device |
| Tipo | Tripod |
| Min. Height - Max. Height | 66 -166 cm |
| Coluna Central Ajustável em Altura | Geared center column with crank |
| Espessura Máx. de Perfil | 26,7 mm |
| Pack size | 65 cm |
| Peso | 1740 g |
| Recommended Use | Photo/Video |
| Uso | Photo, Video (3D) |