Invoices, purchasing documents, covering letters unshredded in the bin? Nobody should be able to access your data so easily. Our mini-format document shredder is ideal for home use. With no collecting bin, it fits on top of many waste paper baskets and can be stored in a space-saving way.
Os cartões plásticos também são destruídos através da entrada de papel
O aparelho desliga-se automaticamente para a sua danificação devido a sobreaquecimento
Eixos das lâminas de qualidade fabricados em aço e resistentes a agrafos
A parte superior do aparelho com um braço extensível pode ser colocada de forma flexível em cestos de papel convencionais
| Cor | Black |
| Linha | Classic |
| Variante | Black |
| Ligação em Rede | 220 - 240 V ~ |
| Power connector plug type | Euro Plug, Type C (CEE 7/16) |
| Consumo Máx. de Energia | 181 W |
| Term rest time | 30 Min. |
| Max. Feed Width (Paper) | 221 mm |
| Max. Feed Width (Plastic Cards) | 221 mm |
| Max. Permanent Operation | 2 Min. |
| Noise Level | 74 dB |
| Velocidade máx. de corte | 3,8 m/min |
| Width x Depth x Height | 30 x 12 x 7 cm |
| Max. Cutting Performance - Sheets of Paper (70 g/m²) | 6 |
| Max. Cutting Performance - Sheets of Paper (80 g/m²) | 6 |
| Classe de Proteção | 1 |
| Nível de Segurança (DIN 66399) | E-2, P-2, T-2 |
| Área de Aplicação | Private |
| Cutting Size (Paper) | 6 mm, Strip-Cut |
| Cutting Size (Plastic Cards) | 6 mm, Strip-Cut |
| Destrói | Chip Cards, Magnetic Stripes, Paper, Plastic Cards |
Note according to DIN 66399:
Every legal or private person is responsible for the safe destruction of all confidential, personal and sensitive data according to the applicable data protection law. Make sure in your own interest to protect your own or external confidential data against any access by third parties.
This shredder provides data protection for private users and is not suitable for the GDPR-compliant destruction of personal data.