Is it time to sort out those old documents again? Then you should carefully shred them before disposing of them. With an 8-litre collecting container and automatic start/stop function, all kinds of old documents can be shredded using this document shredder.
Os cartões plásticos também são destruídos através da entrada de papel
O aparelho desliga-se automaticamente para a sua danificação devido a sobreaquecimento
Eixos das lâminas de qualidade fabricados em aço e resistentes a agrafos
| Cor | Black |
| Linha | Classic |
| Variante | Black |
| Ligação em Rede | 220 - 240 V ~ |
| Power connector plug type | Euro Plug, Type C (CEE 7/16) |
| Consumo Máx. de Energia | 181 W |
| Term rest time | 33 Min. |
| Capacidade para Papel | 8 l |
| Max. Feed Width (Paper) | 221 mm |
| Max. Feed Width (Plastic Cards) | 221 mm |
| Max. Permanent Operation | 2 Min. |
| Noise Level | 72 dB |
| Velocidade máx. de corte | 2,8 m/min |
| Width x Depth x Height | 28,5 x 13,5 x 32,2 cm |
| Max. Cutting Performance - Sheets of Paper (70 g/m²) | 7 |
| Max. Cutting Performance - Sheets of Paper (80 g/m²) | 6 |
| Classe de Proteção | 1 |
| Nível de Segurança (DIN 66399) | E-2, P-2, T-2 |
| Área de Aplicação | Private |
| Cutting Size (Paper) | 6 mm, Strip-Cut |
| Cutting Size (Plastic Cards) | 6 mm, Strip-Cut |
| Destrói | Chip Cards, Magnetic Stripes, Paper, Plastic Cards |
Note according to DIN 66399:
Every legal or private person is responsible for the safe destruction of all confidential, personal and sensitive data according to the applicable data protection law. Make sure in your own interest to protect your own or external confidential data against any access by third parties.
This shredder provides data protection for private users and is not suitable for the GDPR-compliant destruction of personal data.