Cross-cut shredder for up to 10 sheets of DIN A4 (80 gsm) paper at a time, also shreds CDs / DVDs / Blu-rays and plastic cards
Esta destruidora de papel está indicada para a destruição de dados pessoais em papel, de acordo com o disposto no Regulamento Geral sobre a Proteção de Dados (RGPD)
Destruição de CDs/DVDs/Blu-rays através de uma entrada separada
Os cartões plásticos também são destruídos através da entrada de papel
O aparelho desliga-se automaticamente para a sua danificação devido a sobreaquecimento
Eixos das lâminas de qualidade fabricados em aço especial temperado e resistentes a clips
Eixos das lâminas de qualidade fabricados em aço e resistentes a agrafos
| Cor | Black |
| Linha | Safe |
| Variante | Black |
| Ligação em Rede | 220 - 240 V ~ |
| Power connector plug type | Euro Plug, Type C (CEE 7/16) |
| Consumo Máx. de Energia | 460 W |
| Term rest time | 30 Min. |
| Capacidade para Papel | 15 l |
| Max. Feed Width (CDs/DVDs/Blu-ray Discs) | 121 mm |
| Max. Feed Width (Paper) | 221 mm |
| Max. Feed Width (Plastic Cards) | 221 mm |
| Max. Permanent Operation | 2 Min. |
| Noise Level | 72 dB |
| Velocidade máx. de corte | 2 m/min |
| Width x Depth x Height | 34 x 17 x 39 cm |
| Max. Cutting Performance - Sheets of Paper (70 g/m²) | 11 |
| Max. Cutting Performance - Sheets of Paper (80 g/m²) | 10 |
| Classe de Proteção | 2 |
| Nível de Segurança (DIN 66399) | E-3, P-4, T-4 |
| Área de Aplicação | Office/Private |
| Cutting Size (CDs/DVDs/Blu-ray Discs) | 30 mm, Strip-Cut |
| Cutting Size (Paper) | 4 x 40 mm, Cross-Cut |
| Cutting Size (Plastic Cards) | 4 x 40 mm, Cross-Cut |
| Destrói | Blu-ray, CD, Chip Cards, DVD, Magnetic Stripes, Paper, Plastic Cards |
Note according to DIN 66399:
Every legal or private person is responsible for the safe destruction of all confidential, personal and sensitive data according to the applicable data protection law. Make sure in your own interest to protect your own or external confidential data against any access by third parties.
This shredder provides data protection for private and office users and is suitable for the GDPR-compliant destruction of personal data.