Cooking to music? Usually, the worktop radio gets in the way. Use the clever, built-in version of our digital radio instead: mount it in the base unit or clamp it to the shelf. Relax and enjoy the best, interference-free music quality while you chop, mix and knead.
Prazer auditivo tecnicamente mais avançado: sem ruídos e digital com DAB/DAB+, mas também com receção UKW (FM) convencional
Montagem do lado de baixo com placa de montagem, dispositivo de fixação que dispensa furos ou simplesmente posto em pé: graças ao material de montagem variado, o seu dispositivo encontra sempre o lugar certo
Com o dispositivo de fixação, o aparelho é simplesmente colocado numa prateleira, sem necessidade de qualquer furo
As sete pré-sintonias permitem-lhe guardar as suas estações favoritas e acedê-las diretamente, sem ter de as procurar
Para todos os que querem ouvir só DAB+ com facilidade: com controlos rotativos para uma operação intuitiva
Comece o dia a ouvir a sua estação de rádio preferida neste aparelho que permite regular duas horas de despertar diferentes: e ainda pode selecionar, para cada hora de despertar, se o alarme só deve tocar um dia, todos os dias, nos dias úteis ou no fim de semana
Centro de atenção claro: O ecrã a cores de 2,4" facilita a utilização e oferece uma visão geral do rádio digital, do rádio Internet e do rádio UKW (FM)
| Cor | White |
| Variante | White |
| Ligação | Adaptador jack 3,5mm |
| Potência de Saída (RMS) | 5 W |
| Receiving | DAB, DAB+, FM |
| Coluna | Mono |
| Controlador | Knob |
| Função Adicional | Colour Display, Direct selection buttons, Timer |
| Material | Plástico, Wood |
| Wood species and origin | Wood species and origin unknown |
| Width x Depth x Height | 33 x 22 x 7 cm |
| Peso | 1059 g |
| Alimentação | Adaptador de Corrente Externo |
| Platform manufacturer | Frontier Smart |
| Platform model | Sienna |
| Produkt Type | DAB Radio |
| Recommended Use | Kitchen radio/Under Cabinet Radio |
DAB/DAB+
The DAB/DAB+ provision is being expanded in numerous countries. Find out more about the current roll-out situation on the Internet or in a specialist retail store. A general overview of the global network expansion can be found at www.worlddab.org. To improve reception of FM or DAB/DAB+, position the device near a window or connect a flexible aerial.
Update port
To update the software, connect your PC or laptop using a USB cable (USB-A plug / USB-B plug) to the radio.
Mounting hardware
The radio comes with a flexible clamp connection, which allows mounting without drilling.
A mounting plate, which can be screwed to a piece of furniture, is also included.
A detailed manual can be found at www.hama.com/054864.
Good
price tip
"The digital radio DR350 by Hama offers good sound quality while listening at living-room levels. Thanks to useful suspension attachment the radio can be mounted easy and space-saving."
Good
"The DR350 is a useful and good sounding substruction radio for kitchens which can be mounted without boring thanks to the provided fastener. It also convinces by its easy handling and its good readable color display."
Good
"The pure DAB radio by Hama is to be mounted via drill-free clamp holder very easily. But also screwing on below the cupboard is possible. The compact device with colored display convinced with a good sound for this equipment class."