Ideal reading glasses for your handbag, backpack, etc. when out and about
| Côr da Armação | Black Matt |
| Diopters | +1.0 dpt |
| Material (Frame) | Recyclate |
| Material (Panes) | Recyclate |
| Material da Moldura | Recyclate |
| Tipo | Reading Aid |
| Frame Width | 13,5 cm |
| Pane Height | 3,5 cm |
| Temple Length | 13,5 cm |
| ISO Standard | EN ISO 14139:2010 |
| Gender | Unisex |
Only suitable for near vision and reading.
A regular eye examination by a qualified expert is the only way to ensure optimal vision and check the health of your eyes.
Not suitable for long-term use.
Do not use when driving vehicles.
Not suitable for viewing at a distance.
Do not use as an eye protection device.
Instructions for use
Store in a case and do not expose to extreme heat without protection.
Clean with mild soapy water.
Dry with a soft, lint-free cloth.
Scratched and damaged reading aids must be replaced.