TV wall brackets improve your viewing potential and allow you to enjoy watching films and more at a better angle. This bracket can be optimally adapted depending on your position in the room and is ideal for use all around the home, whether that be in the living room or kitchen.
Sempre posicionado de forma fácil e rápida: Com apenas um movimento, pode ajustar o televisor espontaneamente como pretender – sem qualquer ferramenta
Se, depois de montado, o suporte de parede para TV ficar ligeiramente inclinado, a posição da TV pode ser posteriormente corrigida alguns graus para ficar na horizontal
O organizador de cabos possibilita organização e o alívio de tracção necessário
| Cor | Black |
| Variante | Black |
| Qualidade | 3 Estrelas |
| Carga Máx. | 35 kg |
| Hole Size Attachment | up to M8 |
| Tilt +/- | 2 / 12 ° |
| Material | Steel Plate |
| Maximum swivel range | 181 ° |
| Modelo | TV |
| number of joints | 3 |
| Projection maximum | 40,7 cm |
| Projection minimum | 5,2 cm |
| Rotation | 3 ° |
| Special Feature | Cablemanager/Spirit level |
| Altura Exterior | 43,4 cm |
| Dimensões do Monitor | 81 cm (32"), 84 cm (33"), 86 cm (34"), 89 cm (35"), 91 cm (36"), 94 cm (37"), 97 cm (38"), 99 cm (39"), 103 cm (40"), 104 cm (41"), 108 cm (42"), 110 cm (43"), 112 cm (44"), 115 cm (45"), 118 cm (46"), 120 cm (47"), 122 cm (48"), 123 cm (49"), 128 cm (50"), 129 cm (51"), 133 cm (52"), 137 cm (54"), 141 cm (55"), 148 cm (58"), 152 cm (60"), 163 cm (64"), 166 cm (65") |
| Largura Exterior | 43.1 cm |
| Mounting Plate (Length) | 27,9 cm |
| Mounting Plate (Width) | 35,1 cm |
| VESA | 200 x 200, 200 x 300, 300 x 100, 300 x 200, 300 x 300, 400 x 200, 400 x 300, 400 x 400 |
| VESA (from-to) | 200x200 - 400x400 |
| Apropriado para | TV |
| Recommended Maximum Screen Size | 166 cm (65") |
| Recommended Minimum Screen Size | 81 cm (32") |
| Tamanho de Ecrã Recomendado | 81 - 165 cm (32"- 65") |
| Variante | Inclinable/Pivoted |
In addition to the varied installation accessories supplied, we also recommend the following tools for the installation process: drill, pencil, screwdriver, power screwdriver, measuring tape, open-end spanner, spirit level.
The dowels and screws supplied with this TV wall bracket are only suitable for concrete and solid brick walls. Please check your wall before commencing installation. If the wall is made of any other material, please source suitable dowels and screws from a specialist retailer.
To be able to use the full range of motion, route the cable to the fully extended TV wall bracket and ensure that there is sufficient room for the cable to move.