Design meets technology: this digital radio can also be used as a Bluetooth speaker. The integrated battery means you can take your music with you anywhere and enjoy the best sound for 8 hours. Whether it be DAB+, analogue radio or music streaming from your smartphone.
Prazer auditivo tecnicamente mais avançado: sem ruídos e digital com DAB/DAB+, mas também com receção UKW (FM) convencional
Altifalante Bluetooth para desfrutar de um prazer musical perfeito com o smartphone, o tablet, o Netbook ou o Notebook
Disfrute de DAB+ inclusive quando se estiver a deslocar: rádio fácil de manusear com alimentação a partir de acumulador no exterior e alimentação a partir da rede no interior
Mobilidade total graças à operação a bateria: a bateria pode ser carregada com um cabo USB-C
As duas pré-sintonias permitem-lhe guardar as suas estações favoritas e acedê-las diretamente, sem ter de as procurar
Centro de atenção claro: O ecrã a cores de 2,4" facilita a utilização e oferece uma visão geral do rádio digital, do rádio Internet e do rádio UKW (FM)
| Cor | Cinzento |
| Variante | Cinzento |
| Ligação | Adaptador jack 3,5mm |
| Ligação | Bluetooth |
| Battery Power | 3.7 V |
| Potência de Saída (RMS) | 5 W |
| Receiving | Bluetooth/DAB/DAB+/FM |
| Versão de Bluetooth | 5.0 |
| Coluna | Mono |
| Função Adicional | Direct selection buttons |
| Material | Plástico |
| Width x Height x Depth | 18 x 6.8 x 6 cm |
| Peso | 450 g |
| Alimentação | Permanently installed Battery |
| Autonomia da Bateria | 2000 mAh |
| Duração do Carregamento em Horas | 3 h |
| Max. Operating Time | 8 h |
| Platform manufacturer | Frontier Smart |
| Platform model | Sienna |
| Produkt Type | DAB Radio |
| Recommended Use | Compact Radio |
DAB/DAB+
The DAB/DAB+ provision is being expanded in numerous countries. Find out more about the current roll-out situation on the Internet or in a specialist retail store. A general overview of the global network expansion can be found at www.worlddab.org.
To improve reception of FM or DAB/DAB+, position the device near a window.
Bluetooth Streaming
Bluetooth streaming is possible with virtually all smartphones and tablet PCs that have a Bluetooth module.
Battery life
The battery life depends on numerous factors such as the brightness of the display and the volume set.
Only use the product at ambient temperatures between -10 °C and 50°C.
Only store the product at ambient temperatures between -20 °C and 60°C.