The surveillance camera gives you a clear view of your property from garages to horse stables - and in razor-sharp, Full HD quality. Thanks to motion detectors, live views and night vision, you can see your house and property via your smartphone - for a safe, secure home.
A nossa câmara de vigilância funciona sem qualquer gateway (hub) através de uma ligação WiFi direta: Não precisa de um dispositivo adicional e poupa custos adicionais
Gravações de alta qualidade: seja quem for que entre furtivamente na sua propriedade, as gravações Full HD 1080p da câmara exterior vão permitir identificar o intruso
Gravações detalhadas no escuro: e, graças à visão noturna por infravermelhos, também vai poder confiar na vigilância da câmara durante a noite
A câmara de vigilância WLAN reage aos movimentos: se a câmara reagir a um movimento, pode ser informado por notificações Push ou ativar automaticamente uma gravação
Com mais memória local, sem recorrer à cloud, graças à porta para cartões MicroSD: Os cartões de memória até 128 GB oferecem espaço suficiente para gravações de vídeo extensas
Passo a passo até à Smart Home: com a app Hama Home pode ampliar o seu ambiente inteligente e ligar a sua casa em rede com tantos dispositivos Smart Home da Hama quantos queira
Não importa se está sentado no sofá, ou deitado na espreguiçadeira: com a app Hama Home e a câmara WLAN, pode controlar a sua propriedade, jardins e porta da rua incluídos, onde quer que esteja e em qualquer altura
Amazon Alexa ou Google Assistant? Tanto faz! Basta um simples comando de voz para ver as imagens transmitidas pela câmara exterior WLAN ao vivo num dispositivo com um ecrã
| Cor | White |
| Variante | White |
| Power connector plug type | Type C, CEE 7 / 16 (Europe) |
| Transmissão de Sinal | WiFi |
| Alcance da Frequência | 2.5 GHz |
| Encriptação Wireless | WPA2 |
| Imagens por Segundo | Max. 25 Pictures per Second |
| Maximum hardware resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Memory Capacity | 128 GB |
| Online storage capable | Yes |
| Resolução | 1920 x 1080 (Full HD) |
| Storage Medium | CLOUD/microSD/microSDHC |
| Angle of coverage | 110 ° |
| Função Adicional | Built-In microphone, Night vision |
| Integrated | Loudspeaker |
| IP protection class | IP65 (protection against dust entry and continuous rain) |
| Maximum swivel range | 0 ° |
| Sensores | Audio sensor, Motion Sensor |
| Temperatura ambiente (ligado) | ca. -10°C to ca. +50°C |
| Tilt angle (maximum) | 0 ° |
| Voice Assistant | Amazon Alexa (AVS), Apple Siri (Shortcuts), Google Home |
| Altura | 13,2 cm |
| Largura | 8 cm |
| Profundidade | 8 cm |
| Alimentação | Power Adapter (12V) |
| Recommended Use | Home Assistent |
Amazon Alexa:
the required Alexa skill "Hama Smart Home" must be activated in the Alexa app for this. The user account for the Hama Smart Home app is then connected to Alexa.
It allows the video display of the WiFi camera to be shown when an Amazon loudspeaker with screen is being used.
Google Assistant:
the "Hama Smart Home" service must be activated in the Google Home app for this. The user account for the Hama Smart Home app is then connected to Google.
It allows the video display of the WiFi camera to be shown when an Google loudspeaker with screen is being used.
Winner 2021
"The WORLD SMART HOME AWARD goes to the WiFi Outdoor Camera (176576) because it convinced the jury especially with its functionality and easy installation."
| Name | Sistema Operativo | required Version | Download |
|---|---|---|---|
| Hama Home | iOS | 8.0 or higher |
|
| Hama Home | Android | 4.1 or higher |
|