Should you dig out a scarf and hat, or better be packing a refreshing body spray? With this radio weather station, you're always up to date on the temperature and air humidity. No need to press buttons - everything on the digital designer weatherman can be adjusted using touch sensors.
Relógio DCF por radiofrequência com acerto automático da hora pelo relógio mais preciso do mundo
A hora do fuso horário pode ser definida manualmente se a hora DCF for diferente da hora do fuso horário
Previsão meteorológica com 4 símbolos: sol, parcialmente nublado, nublado, chuva
Indicação da humidade no interior e no exterior
| Backlight | White |
| Cor | Black |
| Variante | Black |
| Power connector plug type | None |
| Transmissão de Sinal | Rádio |
| Alcance do Sensor Exterior via Rádio | 30 m |
| Air Humidity Measuring Range | 20% to 95% |
| Alcance de Medição (exterior) | -40°C bis +60°C |
| Alcance de Medição (interior) | -10°C up to +50°C |
| Função Adicional | Battery Capacity Indicator, Battery Capacity Indicator Outdoor Sensor, DCF-Radio clock, Data Memory, Displays Maximum & Minimum Values, Outdoor Sensor, Possibility of Extension, Weather Forecast |
| Humidity Accuracy | ±8% |
| Humidity Resolution | 1 % |
| Hygrometer inside | 20-95% |
| Hygrometer outside | 20-95% |
| Montagem | Hanging, Standing |
| Operating Mode | Rádio |
| Temperature Accuracy (Indoor) | ±1°C |
| Temperature Accuracy (Indoor and Outdoor) | ±1°C |
| Temperature Range | -10°C up to +50°C/Outside: -40°C bis +60°C ° |
| Temperature Resolution | 0,1 ° |
| Visor | Digital |
| Width x Depth x Height | 14 x 2 x 9 cm |
| Número de Pilhas | 3 |
| Quantidade de Pilhas - Sensor Externo | 2 |
| Tipo de Base para Pilhas | AAA Micro |
| Tipo de Pilha do Sensor Exterior | AA |
Replacement sensor:
outdoor sensor 00185850 is compatible with this weather station for expansion and as a replacement.