For the digital display of temperature, humidity, time, date and weather forecast
Previsão meteorológica com 4 símbolos: sol, parcialmente nublado, nublado, chuva
Indicação da humidade no interior e no exterior
| Cor | White |
| Variante | White |
| Power connector plug type | None |
| Transmissão de Sinal | Rádio |
| Alcance do Sensor Exterior via Rádio | 50 m |
| Air Humidity Measuring Range | 20% to 95% |
| Função Adicional | Alert Functino, Data Memory, Outdoor Sensor, Weather Forecast |
| Humidity Accuracy | ±8% |
| Humidity Resolution | 0,01 % |
| Hygrometer inside | 20-95% |
| Hygrometer outside | 20-95% |
| Montagem | Hanging, Standing |
| Operating Mode | Manual |
| Temperature Accuracy (Indoor) | ±1°C |
| Temperature Accuracy (Indoor and Outdoor) | ±1.5°C |
| Temperature Range | Inside: 0°C bis +50°C (32°F bis 122°F)/Outside: -30°C bis +60°C ° |
| Temperature Resolution | 0,1 ° |
| Visor | Digital |
| Width x Depth x Height | 12 x 2 x 12 cm |
| Número de Pilhas | 3 |
| Quantidade de Pilhas - Sensor Externo | 2 |
| Tipo de Base para Pilhas | AAA Micro |
| Tipo de Pilha do Sensor Exterior | AAA Micro |
Replacement sensor:
outdoor sensor 185850 is compatible with this weather station for expansion and as a replacement.