Pollen, pet hair, mites, viruses and bacteria in the air we breathe? They can cause allergies, asthma and other conditions. Our air purifier with multi-filter removes the tiniest particles, germs and bad odours. Smart extra: the device can be controlled via the app or voice command.
Quer esteja sentado no sofá ou no metro: com a app Hama Home comanda o purificador de ar onde quer que esteja, e mantém sempre o controlo do seu ar ambiente
Amazon Alexa ou Google Assistant? Tanto faz! Comande o purificador do ar com todo o conforto por comando por voz, ou use a app para o combinar com outros dispositivos inteligentes, como, por exemplo, o comando do aquecimento
Perfeito para pessoas que sofrem de alergias, e não só: o filtro de ar retém 99,95 % de todos os vírus, pólenes e outros alergénios como, por exemplo, pelos de animais, pó, etc., e também elimina do ar ambiente substâncias nocivas com um tamanho de partículas até 0,3 µm
Filtro triplo mais forte: filtragem múltipla por pré-filtro, filtro Hepa (H13) e filtro de carvão ativado para um ar ambiente higiénico
Para cada divisão da casa: com uma taxa de purificação do ar de 250 m³/h, o purificador de ar filtra de forma eficaz o ar ambiente de divisões com até 65 m²
Ar saudável: o sensor de ar analisa o ar ambiente e regula automaticamente a velocidade de rotação do ventilador que é necessária para eliminar partículas
O nosso purificador do ar funciona sem qualquer gateway (hub): não precisa de nenhum dispositivo adicional e poupa custos adicionais, uma vez que o purificador do ar ambiente estabelece uma ligação direta por WiFi com o router
| Cor | Black |
| Variante | Titan |
| Transmissão de Sinal | WiFi |
| According to Ansi / AHAM AC-1 2015 suitable for rooms up to: | 33 m² |
| According to NRCC-54013-2011 suitable for rooms up to: | 65 m² |
| CADR Value | 250 m³/h |
| Cleaning Stages | 1/2/3/Automatic |
| Control panel | Touch |
| Frequência | 2,4GHz |
| Potência Nominal da Lâmpada | 45 W |
| Timer preselection up to: | 8 h |
| Volume Sleep mode | 30 dB |
| Volume Top Speed | 50 dB |
| Filtro | Activated Carbon Filter/Combination Filter/HEPA-13-Filter/Pre / Coarse Filter |
| Função Adicional | Automatic Function, Sleep Function |
| Material | Plástico |
| Screen Type | LED |
| Visor | Air Quality/Filter Change |
| Voice Assistant | Amazon Alexa (AVS)/Google Home |
| Altura | 54,4 cm |
| Largura | 24,4 cm |
| Peso | 4080 g |
| Profundidade | 24,4 cm |
| Alimentação | 24 V DC |
| App Control | Hama Smart Home |
Filter service life based on daily use: approx. 6 - 12 months.
Suitable for rooms up to: 21 m² (Ansi/AHAM AC-1 2015) – 65 m² (NRCC-54013-2011).
Only suitable for indoor use.
Amazon Alexa:
the required Alexa skill "Hama Smart Solution" must be activated in the Alexa app. The user account for the Hama Smart Home app is then connected to Alexa. This allows the devices to be controlled via voice control (switching on/off)
Google Assistant:
the "Hama Smart Solution" service must be activated in the Google Home app for this. The user account for the Hama Smart Home app is then connected to Google.
This allows the devices to be controlled via voice control (switching on/off).
Good (1.6)
"The Hama Smart is a solid air purifier with many modes of operation and good overall results."
Good
"It can be used via the Hama Smart Home app (compatible with Android 6.0 and iOS 12.0 or higher). It offers a solid user experience and powerful filtration with a CADR of approximately 250 m³/h."
| Name | Sistema Operativo | required Version | Download |
|---|---|---|---|
| Hama Home | iOS | 8.0 or higher |
|
| Hama Home | Android | 4.1 or higher |
|