Whether spreadsheets, photos or music - the "Laeta" flash drive provides the perfect portable solution for easy data storage. The pen comes with a keyring attachment so you can keep it with you at all times and features a protective cap that prevents the connector from getting damaged.
O LED de indicação de funcionamento fornece a informação sobre o estado da ligação
| Cor | Cinzento |
| Linha | Laeta |
| Variante | Cinzento |
| Ligação | USB-Typ-A-Plug |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Velocidade de Transferência de Dados | 10 MB/s |
| Memory Capacity | 16 GB |
| Velocidade de Transferência (Leitura) | 10 MB/s |
| Material | Metal, Plástico |
| Altura | 18 mm |
| Largura | 57 mm |
| Profundidade | 8 mm |
You will find the operating instructions for the "Laeta" USB flash drive at www.hama.com under item number 00090983.