| Cor | Prateado |
| Linha | Rotate Pro |
| Variante | Prateado |
| Ligação | USB-Typ-A-Plug |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Velocidade de Transferência de Dados | 70 MB/s |
| Memory Capacity | 64 GB |
| Velocidade de Transferência (Leitura) | 70 MB/s |
| Material | Metal |
| Altura | 53,17 mm |
| Largura | 17 mm |
| Profundidade | 9.3 mm |
The operating instructions for the "Rotate Pro" USB stick can be found at www.hama.com under item number 00182485.
USB 3.2 Gen 1 is suitable for all devices with USB interface and is backwards compatible with USB 2.0.
The reading speed of 70 MB/s can only be achieved with a USB 3.2 Gen. 1 interface. If a USB 2.0 interface is used, the speed will be reduced.